Children of Men

Son Umut

Türü: Macera
Süresi ve Yapım Yılı: 109 dakika – 2006
Yönetmeni: Alfonso Cuarón
Oyuncular: Clive Owen, Julianne Moore, Michael Caine, Chiwetel Ejiofor

Konusu: Yıl 2027… Son doğan bebeğin üzerinden neredeyse 19 yıl geçmiştir. Dünyanın geleceğine ilişkin umutlar giderek sönmektedir. Açıklanamayan evrensel çocuksuzluk, insanları gelecekteki haklarından vazgeçme noktasına yaklaştırmış; çoğu kimse ayrılıkçılık, kanunsuzluk ve nihilizmin içine çekilmiştir. Diğerleriyse, birleşik bir gezegen ve yavaş yavaş azalan nüfus konusunda mücadeleye devam etmektedirler.

Militarist emperyalist siyaseti sayesinde ayakta kalan Büyük Britanya’nın kıyıları, yoğun mülteci istilası altındadır. Sıkı ve totaliter yönetim bu mültecileri gözaltı kamplarına toplayıp sınır dışı etmektedir.

Olan bitenler karşısında zaman içinde hissizleşen eski eylemci, yeni bürokrat Theo, acılı geçmişi ve anlamsızlaşan gelecek duygusu karşısında metanetini, hayatı önemsemeyi bırakarak koruyabilmiştir. Yaşamını Londra’dan uzakta kırsal bölgede yaşayan eski arkadaşı Jasper’a yaptığı ziyaretlerle hareketlendirir. Bir zamanların eylemci silâh arkadaşları olarak mutlu zamanları ansalar da, kendilerini bugünün toplumundan kopuk hissetmektedirler.

Ancak tüm bunlar, Theo’nun Julian ile tekrar karşılaşmasıyla değişir. Geçmişte aşkta ve mücadelede Theo’nun ortağı olan Julian, şimdi mülteci nüfusun hakları için mücadele eden gizli bir örgütün başıdır ve Theo’dan, örgütündeki genç Kee’nin güven içinde ülke dışına çıkarılması konusunda yardım istemektedir. Julian’ın hatırı için bunu kabul eden Theo, kısa süre sonra kendisini tehlikeli bir yolculukta Kee ve Julian’ın bir avuç yoldaşına eşlik ederken bulur.

Teröristlerin gruba saldırmasıyla Kee’nin sadece bir mülteci olmayıp, diğerlerinin uğrunda ölmek isteyecekleri biri olduğu da anlaşılır. Zira Kee sekiz aylık hamiledir ve bütün gezegenin beklediği mucize olarak durmaktadır…

Yakın gelecekteki dünyaya ve bir adamın dünyayı kurtarma yolundaki mücadelesine odaklanan ürkütücü gerilim filmi “Son Umut”, çok satan yazar P. D. James’in romanından perdeye uyarlanmış. Alfonso Cuaron’ın yönettiği filmin senaryosunu Alfonso Cuaron, Timothy J. Sexton, David Arata, Mark Fergus ve Hawk Ostby birlikte yazmış. Başrollerini Oscar adayı Clive Owen (Theodore Faron) ve Julianne Moore (Julian Taylor) ile Oscar ödüllü Michael Caine’in (Jasper Palmer) paylaştığı filmde rol alan oyuncular arasında Chiwetel Ejiofor (Luke) ve Charlie Hunnam (Patric) da var. Filmin orijinal müziklerini ise ünlü İngiliz besteci John Tavener hazırlamış.

“Y tu mama tambien” ve “Harry Potter and the Prisoner of Azkaban” filmleriyle dünya çapında başarı elde eden yönetmen Cuaron, “Son Umut” ile ilgili olarak, “Beşeriyetin yok etmek için inanılmaz bir yeteneği var. Ama aynı zamanda, sorunları üstesinden birlikte gelmek için dayanışma ve gücü gösterebiliyoruz. Sonuçta, ‘Son Umut’, beşeriyetin o kadar yıkıcı olmadığıyla ilgili bir film.” diyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: