Parti Hayvanları

barnyard divx altyaziBarnyard (2006)
Süre: 90 Dakika
Yönetmen: Steve Oedekerk
Seslendirme Kadrosu: Kevin James, Courteney Cox, Sam Elliott, Danny Glover, Wanda Sykes, Andie MacDowell, David Koechner, Jeffrey Garcia, Cam Clarke
Yapımcılar: Paul Marshal, Steve Oedekerk,
Senaryo: Steve Oedekerk
Prodüksiyon Tasarımı: Philip A. Cruden,
Kurgu: Paul D. Calder,
Müzik: John Debney

Çiftlik sahibine göre çiftlikte herşey yolundadır. Tüm hayvanların güvenliği ve esenliği sağlanmıştır. Ancak çiftçi gözden kaybolunca gözcü koyunun “Engel kalmadı!” diye bağırmasıyla birlikte çiftlikteki tüm hayvanlar iki ayakları üzerine kalkarak dans etmeye, şarkılar söyleyip TV izlemeye, çeşit çeşit şakalar yapmaya başlarlar. Çiftlikte şamatanın startı verilmiştir.

Espritüel ineğimiz Otis için şamata yapmak çok önemlidir. O ve en iyi arkadaşları –fare Pip, yaban gelinciği Freddy, horoz Peck ve domuz Pig- dünya çapında muzip hayvanlardır ve gülmek için her zaman bir sebep bulurlar. Otis ve arkadaşları böyle mutludurlar.

Otis’in babası Ben, çiftlikteki herşeyin yolunda gitmesini sağlayan bir inektir. Her sabah çiftlik işleriyle ilgili bir toplantı düzenler ve ortak düşman çakallarla ilgili bazı uyarılarda bulunur. Çiftlikteki pozisyonunu son derece ciddiye almaktadır. Diğer hayvanlara seslenirken, “Yaşadığım sürece bu telörgülerin içinde yaşayan hiçbir hayvan zarar görmeyecektir” teminatını verir. Ben’in hayattaki tek arzusu ise, genç oğlu Otis’in artık olgunlaşıp sorumluluk almasıdır.

Ben oğlu için üzülmektedir ama Otis’in büyük projesi her akşam hayata geçer. Çiftçi ışıkları söndürdüğü andan itibaren çiftliğin her yeri adeta şenlik alanına dönüşür. Üstelik o gece çiftliğin yeni bir konuğu vardır. Daisy adlı güzel bir inek de eğlenceye katılmıştır. Otis bu güzel konuğa karşı incelikten yoksun davranışlar sergilese de Daisy onun sevgi dolu ve neşeli kişiliğine bayılmıştır.

Oğlunun çok sevdiği bu dünya baba Ben’e göre değildir. O hep dışarıda bekleyerek tel örgülere muhafızlık yapmakta, çiftliği dışarıdaki çakallardan korumaktadır. Otis ona gözcülük işinin kendisine göre olmadığını söyleyince oğluna şu cevabı verir: “Dinle Otis, güçlü bir erkek kendi başına ayakta kalabilir. Daha güçlü bir erkek ise başkalarını da ayakta tutandır.”

Baba Ben’in artık yönetecek gücü kalmayınca çiftlikteki düzeni Otis sağlamaya çalışır. Ancak liderlik rolü ona göre değildir. Liderlik ruhuna sahip olmadığı açıkça ortadadır. Düzeni sağlayan Ben gibi birisi olmayınca çiftlikte tam bir kaos yaşanmaya başlar. Böyle olunca da hayvanların en gizli sırrını çiftçinin fark etmesi uzun sürmez. Öte yandan entrikacı çakallar da çiftliği ele geçirme zamanının artık geldiğini düşünmeye başlamışlardır.

Nickelodeon Movies ve Paramount Pictures’ın sunduğu “Barnyard – Parti Hayvanları”nın yönetmen, senaryo yazarı ve yapımcılığını, “Ace Ventura: When Nature Calls”, “Bruce Almighty”, “The Nutty Professor” ve “Jimmy Neutron: Boy Genius” gibi hit komedilerin yaratıcısı Steve Oedekerk üstlendi. Yapımcılığını Steve Oedekerk ve Paul Marshal gerçekleştirdi. Prodüksiyon amirliklerini ise Julia Pistor ve Aaron Parry yaptı.

Filmin seslendirme kadrosunda aralarında Kevin James (“King of Queens”), Courteney Cox (“Friends”), Sam Elliott (“Tombstone”), Danny Glover (“Lethal Weapon”), Wanda Sykes (“Curb Your Enthusiasm”) ve Andie MacDowell’ın da (“Four Weddings and a Funeral”) gibi ünlü isimlerin de yer aldığı kalabalık bir aktör kadrosu görev yaptı.

Kaliforniya’nın San Clemente bölgesinde kurulu olan teknoloji harikası Omation Stüdyolarında dört yıllık emekle hayata geçirilen “Barnyard – Parti Hayvanları”nın yapımında 200’den fazla sanatçı ve teknik eleman görev yaptı. Sonuç ise, bilgisayar çıkışlı 3 boyutlu animasyon sanatının limitlerini yepyeni düzeylere taşıyan; izleyiciyi bol bol güldürmesinin yanısıra teknik başarılarıyla da takdir toplayan çok eğlenceli bir animasyon harikası oldu.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: