United 93 – Uçuş 93 (2006)

Uçuş 93 Türkçe Altyazısı UÇUŞ 93 DivX Türkçe Altyazısı


Süre: 111 Dakika
Yönetmenler: Paul Greengrass
Oyuncular: Opal Alladin, Erich Redman, Ben Sliney, Susan Blommaert, Peter Hermann, Tara Hugo, Corey Johnson, Rebecca Schull, Daniel Sauli, Lewis Alsamari, Trish Gates, Christian Clemenson
Yapımcılar: Lloyd Levin, Tim Bevan, Eric Fellner
Senaryo: Paul Greengrass,
Görüntü Yönetmeni: Barry Ackroyd
Prodüksiyon Tasarımı: Dominic Watkins,
Kostüm Tasarımı: Dinah Collin
Kurgu: Clare Douglas, Richard Pearson, Christopher Rouse
Sanat Yönetimi: Romek Delmata, Joanna Foley,
Müzik: John Powell
11 Eylül olayının anlamını bulmanın çeşitli yöntemleri vardır. Televizyonlar olayları ancak meydana geldiği şekliyle iletebilir. Bir haberci anca kişlenmemiş taslak halini yazabilir. Tarihçiler zaman çatısını genişletip bize genel kapsamı sunabilir. Film yapımcılarının da oynayabileceği roller vardır. Şuna inanıyorum ki, bazen belirli bir olaya korkusuzca ve net şekilde bakabilirseniz, boyutlarının olayın kendisinden çok daha büyük olduğunu -günümüzün DNA´si olduğunu görebilirsiniz. United 93 üzerine bir film yapılması bu yüzdendir. Paul Greengrass

“Bloody Sunday” ve “Ornagh”da Kuzey İrlanda´daki terörizmin etkilerini; “The Murder of Stephen Lawrence”da ırkçı şiddet olgusunu; “Resurrected”da terk edilmiş bir askerin öyküsünü irdeleyen yazar / yönetmen Paul Greengrass, kameralarını bu kez dünyamızı sonsuza kadar değiştiren 11 Eylül 2001 gününe odakladı.

Paul Greengrass´ın yönetmenliğini üstlendiği “United 93″te, Amerikan topraklarında bugüne kadar gerçekleştirilmiş en büyük terörist saldırının yaşandığı 11 Eylül 2001 günü kaçırılan dördüncü uçak olan United Airlines havacılık şirketinin 93 sefer sayılı uçağında yolcuların, mürettebatın ve uçuş kontrolörlerinin yaşadığı korku ve dehşet ortamının öyküsü anlatılır.

Paul Greengrass bu çalışmasında tek bir uçuşun öyküsünü anlatırken o günün olaylarının keşfine çıkar. San Francisco´ya gitmek üzere havalanan Boeing 757 uçağında işadamları, öğrenciler, büyükanne ve büyükbabalar, evli çiftler ve uçuş mürettebatından oluşan sıradan insanların rastgele bir araya gelmiş örneklemesi vardır. Uçağın havalanışından itibaren geçen 90 dakikalık süre içinde aşağıdaki dünya artık şiddet yüklü yepyeni bir çağa girmiştir. Yavaş yavaş dağılan sislerin arasından artık Amerika´nın kendisinin de saldırı altında olduğu görünmektedir.

Uçağın güvertesinde meydana gelen olayların yeniden yaratılması gibi zor bir görevle karşı karşıya gelen Greengrass ve araştırmacılar ekibi, kafalarındaki en iyi sonuca ulaşmak için çok sayıda bilgi kaynağına başvurdu. Uçaktaki 40 yolcu ve mürettebatın aileleriyle; 11 Eylül komisyonunun üyeleriyle, uçuş kontrolörleriyle, o günün olaylarında görev almış askeri ve sivil personelle saatler süren yüzyüze görüşmeler yapıldı. Ayrıca uçuş kayıtları, halka açık kayıtlar ve tarihi olgular dikkatle incelendi. Filmin temelinde bu kaynaklardan elde edilen bilgiler yer aldı.

Filmin oyuncu kadrosunda çoğunlukla ismi duyulmamış yetenekli aktörlere görev verildi. Kendilerini ölüme götüren uçak yolculuğunu paylaşan sıradan insanları temsil eden bu aktörler, gerçek olgulara dayalı olan ve zekice yönetilen doğaçlama yöntemiyle oynadılar. Onların sergilediği insani drama boyutunun her aşaması Greengrass´ın kameraları tarafından görüntülendi.

Sonuç ise, modern dünya ile eski dünyanın çok şiddetli çarpışmasını ve böyle bir potadan doğan cesareti real time / gerçek zamanlı olarak anlatan etkileyici bir çalışma oldu.

Yönetmen Paul Greengrass, 11 Eylül günü havalandıktan sonra teröristler tarafından ele geçirilip tarlaya çakılan United 93 uçağıyla ilgili olarak şu yorumu yapıyor:
“United 93 olayının belleklerimizde bu kadar güçlü yer etmesinin sebeplerinden birisi de, o gün o uçakta neler olduğunu tam olarak bilemeyişimizdir. Aramızda o günü düşündüğünde ´Nasıl olmalıydı?´ veya ´Biz olsaydık nasıl tepki verirdik?´ diye merak etmeyen var mıdır acaba?”

Hayatını kaybeden yolcu ve mürettebatın ailelerin destek verdiği çok dikkatli ve özenli araştırma sonucunda hayata geçirilen “United 93″te, düşüncesi bile hoş olmayan koşullarla yüzyüze kalan sıradan insanların unutulmaz portresi resmedilir. O uçaktaki yolcular, 11 Eylül sabahından itibaren başlayan yeni global / küresel terörizm çağının ilk tanıkları olmuşlardır.

Paul Greengrass´ın senaryosunu yazıp yönettiği ve Lloyd Levin ile birlikte yapımclığını da üstlendiği “United 93″ün hayata geçirilmesine, Avrupa´nın öndegelen film prodüksiyon şirketi Working Title Films´in ortak başkanları Tim Bevan ile Eric Fellner da yapımcı olarak katıldılar.

“United 93″ün kamera arkasında daha önceki Greengrass projelerinde onunla beraber çalışmış isimler görev aldılar. Görüntü yönetmenliğini Barry Ackroyd üstlenirken kurgusunu Claire Douglas, Christopher Rouse ve Richard Pearson gerçekleştirdi. Prodüksiyon tasarımlarını Dominic Watkins; kostüm tasarımlarını Dinah Collin üstlendi. Müziklerini ise “X-Men: The Last Stand” ve bugüne kadar yapılan iki “Bourne” filminde de aynı görevi yapan John Powell besteledi. Filmin prodüksiyon amirliğini Working Title´dan Debra Hayward ile Liza Chasin yaptı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: