World Trade Center – Dünya Ticaret Merkezi

World Trade Center - Dünya Ticaret Merkezi
Süre: 126 Dakika
Yönetmen: Oliver Stone
Oyuncular: Nicolas Cage, Michael Pena, Maria Bello, Maggie Gyllenhaal, Stephen Dorff, Jay Hernandez, Michael Shannon, Gary Stretch, William Mapother, Jon Bernthal, Lucia Brawley, Frank Whaley
Yapımcılar: Michael Shamberg, Stacey Sher, Moritz Borman, Danny DeVito ve Debra Hill
Senaryo: Andrea Berloff,
Görüntü Yönetmeni: Seamus McGarvey
Prodüksiyon Tasarımı: Jan Roelfs,
Kostüm Tasarımı: Michael Dennison
Kurgu: David Brenner, Julie Monroe,
Sanat Yönetimi: Richard L. Johnson,
Müzik: Craig Armstrong

11 Eylül 2001 sabahı New York alışılmadık derecede sıcak bir güne başlamaktadır. Liman koruma polisi Will Jimeno’nun aklında kişisel izin gününü en sevdiği hobisi olan okçuluğa ayırmak vardır. Ancak ani bir kararla o gün çalışmaya karar verir. Öte yandan New York Limanı Polis Departmanı’nın deneyimli komiser yardımcılarından John McLoughlin de günlük görevinin ayrılmaz parçası olan 1 buçuk saatlik devriye görevine hazırlanmaktadır. Polis arkadaşlarıyla birlikte Manhattan’ın yolunu tutarlar. Görünüşte herhangi bir gün gibidir ama hiç de öyle olmayacaktır.

Dünya Ticaret Merkezi’ne düzenlenen saldırının hemen ardından kulelere giden ilk ekip, New York Limanı Polis Departmanına bağlı tim olur. Aralarında McLoughlin ile Jimeno’nun da bulunduğu beş kişi binalara girer. Kulelerin çökmesi üzerine enkazın altında mahsur kalırlar. McLoughlin ile Jimeno mucizevi şekilde hayatta kalmıştır. Ancak çöken kulelerin enkazının 6,5 metre altında beton ve metal yığınları arasında mahsur durumdadırlar. Birbirlerine göremedikleri halde enkaz arasından gelen seslerden diğerlerinin de hayatta olduğunu anlarlar. Sonraki 12 saat boyunca McLoughlin ile Jimeno birbirlerine ailelerini, polis örgütündeki hayatlarını, umutlarını ve hayal kırıklıklarını anlatarak hayata tutunmaya çalışırlar. Oliver Stone imzalı “World Trade Center – Dünya Ticaret Merkezi”nde enkaz altında hayata tutunmaya çalışan fedakar insanların öyküsü anlatılır.

Filmde ayrıca enkazda sıkışıp kalan iki polisin eşleriyle (New York’ta Donna McLoughlin ve New Jersey’da Allison Jimeno) çocuklarının yaşadığı derin acıların portresi çizilir. Sevdiği insanlardan hiçbir mesaj veya haber alamayan yakınlarının cehenneme dönen yaşamı gözler önüne serilir.

Ayrıca 11 Eylül gecesi iki polisi enkaz arasında bulan Connecticut’lu eski denizci Dave Kernes’in imkansızı başarma çabaları; 12 saat devam eden kurtarma operasyonuna hayatları pahasına katılan itfaiyecilerin, polislerin ve sağlık görevlilerinin yaşadığı stres dolu anlar görüntülenir.

Paramount Pictures’ın sunduğu “World Trade Center – Dünya Ticaret Merkezi”nin yönetmenliğini 3 Oscar ödülü sahibi ve 6 kez Oscar adaylığı alan efsanevi yönetmen Oliver Stone üstlendi. Senaryosunu Andrea Berloff’un yazdığı filmin yapımcılığını Michael Shamberg, Stacey Sher, Moritz Borman, Danny DeVito ve Debra Hill gerçekleştirdi.

11 Eylül 2001 günü çöken Dünya Ticaret Merkezi kulelerinin enkazı altında kalan ve kurtarılmayı bekleyen iki polis memurundan John McLoughlin rolünde Nicolas Cage, Will Jemino rolünde Michael Pena kamera karşısına geçti. John McLoughlin’in eşi Donna rolünde Maria Bello, Will Jimeno’nun eşi Allison rolünde Maggie Gyllenhaal oynadı. Diğer rollerde Stephen Dorff, Jay Hernandez, Michael Shannon, Gary Stretch, William Mapother, Jon Bernthal, Lucia Brawley ve Frank Whaley gibi yardımcı oyuncular görev yaptı. Filmde ayrıca o günkü kurtarma operasyonuna katılmış gerçek itfaiyeci, polis ve sağlık görevlileri de yer alarak kendilerini canlandırdı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: