Miami Vice (2006)

Miami Vice Türkçe DivX AltyazıMIAMI VICE Türkçe Altyazısı

Süre: 132 Dakika
Yönetmen: Michael Mann
Oyuncular: Colin Farrell, Jamie Foxx, Gong Li, Naomie Harris, Ciaran Hinds, Justin Theroux, Barry Shabaka Henley, Elizabeth Rodriguez, John Ortiz, Luis Tosar
Yapımcılar: Anthony Yerkovich, Michael Mann, Pieter Jan Brugge
Senaryo: Michael Mann, Anthony Yerkovich
Görüntü Yönetmeni: Dion Beebe,
Prodüksiyon Tasarımı: Victor Kempster,
Kostüm Tasarımı: Janty Yates
Kurgu: William Goldenberg, Paul Rubell,
Sanat Yönetmeni: Carlos Menendez
Özgün Müzik: Klaus Badelt, Mark Batson, John Murphy, Organized Noize
Özgün Olmayan Müzik: Jan Hammer (“Miami Vice” dizisinin tema müziği)

Michael Mann son 30 yıldan beri aktörlerini ve izleyicisini en çok zorlayan yönetmen ünvanını elinde tuttu. İmzasını attığı yapıtlarında ulaştığı sanatsal düzey ile sinema sanatı üzerinde kalıcı etkiler bıraktı. Son dönemde yapmış olduğu “Manhunter”, “Heat”, “The Insider” ve “Collateral” gibi dramalarda, suçlular ile canları pahasına onlardan bir adım önde gitmeye çalışan kanun görevlileri arasındaki karmaşık dinamikleri irdeledi.

Ünlü yönetmen 2006 yılıyla birlikte, 80’li yıllarda yapımcı olarak imzasını attığı ve kendisini üne kavuşturan unutulmaz televizyon dizisi “Miami Vice”a geri dönüyor.

Yazar F.X. Feeney, Michael Mann üzerine yazdığı kitabında ünlü yönetmen için şu yorumu yapıyordu: “2004 yılında ‘Collateral’i yaptıktan sonra Michael Mann bir sonraki projesi olarak ‘Miami Vice’i seçmekte hiç zaman kaybetmedi. 1984 yılında çekilen ve yeraltı dünyasındaki hayatın gerçeklerini anlatan ‘Miami Vice’ dizisinin en cazip yanı, yeni millenyumun ‘globalize olmuş’ dünyasını daha o günlerden öngörmüş olmasıydı. Michael Mann’in ilgi alanı, çok geniş kapsamlı ‘malların dolaşımı’ aracılığıyla karanlık dünyaların öyküsünü anlatmaktır. Mann’in sözünü ettiği ve uluslararası sınırların ötesinde satılan mallar listesine uyuşturucular, silahlar, korsan yazılımlar, sahte ilaçlar, hatta insan ticareti bile girer. İnsanlar dahil, bu ürünlerin hepsi alınıp satılan ürünler niteliğindedir.”

Dünya televizyonlarında 80’li yılların ortasında yayınlanan “Miami Vice” dizisinin Anthony Yerkovich tarafından yazılan pilot senaryosu, televizyon dünyasında “tektonik devrim” olarak tanımlanan büyük olay yaratmıştı. Pilot bölümden sonraki her bölümüyle televizyon tarihinin en yaratıcı ve sarsıcı dizilerinden birisi oldu. Film Comment dergisi eleştirmenlerinden Richard T. Jameson, o yıllarda yazdığı bir yazısında “İnsanın bu diziden kendisini beş dakika bile sakınması çok zor. Televizyon için çekildiğine inanasım gelmiyor” şeklinde bir yorum getirmişti.

Michael Mann şimdi üçüncü dünya ülkelerinden gelen uyuşturucu trafiğinin milyar dolarlık şirketlerle kesiştiği Miami’ye geri dönüyor. “Miami Vice”ın geniş ekrandaki çağdaş yorumunda günümüzün globalize olmuş suç örgütlerinin yeni millenyumun başındaki konumu değerlendirilir. Yönetmenin kendi ifadesiyle “Yeni Casablanca” olarak tanımladığı Miami kentinin portresi, televizyona özgü sınırlamalar olmaksızın çizilir.

“Miami Vice”ın konusu, Sonny Crockett (Colin Farrell) ve Ricardo Tubbs’un (Jamie Foxx) çok acı bir haber almasıyla başlar. Polis teşkilatının üst kademelerindeki bir bilgi sızdırması sonucunda Miami’deki uyuşturucu şebekesini yok etmeye çalışan iki federal ajan ve onlara haber sağlayan bir arkadaşlarının ailesi öldürülmüştür. Konuyla yakından ilgilenmeye başlayan iki dedektifin yaptığı araştırma onları Aryan Kardeşliği örgütüne mensup acımasız katillerin ve dünya çapında gizlilikle korunmakta olan globalize uyuşturucu trafiği şebekesinin kapısına kadar götürür.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: